„40 lat minęło jak dzień” tymi słowami popularnej piosenki rozpoczynamy dzisiejszy artykuł poświęcony Krowodrzy Górce. W tym roku mija 40 lat od otwarcia wspomnianej pętli.
Historia Transportu Publicznego
Historia Transportu Publicznego
Historia Transportu Publicznego
Historia Transportu Publicznego
Historia Transportu Publicznego
Historia Transportu Publicznego
„Historia komunikacji” to obszerna seria artykułów na HTP, prezentująca losy transportu zbiorowego zarówno w całej Polsce, jak i w konkretnych miastach – od tramwajów, przez autobusy, aż po metro. W poszczególnych podkategoriach czytelnicy znajdą szczegółowe opowieści o rozwoju sieci komunikacyjnych w Bielsko-Białej, Krakowie, Warszawie i wielu innych miejscach, pokazując, jak zmieniała się mobilność w różnych regionach kraju.

„40 lat minęło jak dzień” tymi słowami popularnej piosenki rozpoczynamy dzisiejszy artykuł poświęcony Krowodrzy Górce. W tym roku mija 40 lat od otwarcia wspomnianej pętli.

W tym artykule zaprezentujemy kolejną linię, która dostała trasę zupełnie inną niż pierwotne założenia. Chodzi o „dziesiątkę”. Linię utworzono 1 listopada 1969 roku. Miała trasę przejazdu spod zakładu „Celwiskoza” na Karola Miarki przez Łomnicę do Mysłakowic pod zakład włókienniczy „Orzeł”.

W tym artykule przybliżymy Państwu dzieje kolejnej linii aglomeracyjnej, a mianowicie linii „212”. Historia tej linii sięga 1964, ale w tym materiale skupimy się na okresie od 2000.

Metro było już na Bielanach, co oznaczało rychłe jego ukończenie. Aby jednak tak się stało, trzeba było przebić się pod ziemią do Młocin i wybudować po drodze jeszcze trzy stacje. Dnia 25 października 2008 roku oddany został do użytku ostatni brakujący odcinek linii M1. Oznaczało to, że po 25 latach prac metro wreszcie zaczęło jeździć na pełnej długości linii – od Kabat do Młocin.

W tym artykule wspomnimy o MAN-ach sprzed ery „lajonsów”, które jeszcze niedawno śmigały po Kotlinie Jeleniogórskiej, ale obecnie został już tylko jeden do szkolenia kierowców. Chodzi o MAN-y serii NLxx3. Te pojazdy to niespełna 12-metrowe autobusy, mocno rozpowszechnione w Polsce. Ale w Kotlinę Jeleniogórską zawitały dopiero w 2009 roku.

Dnia 14 października 1949 roku, a więc dokładnie 75 lat temu, na mapach stołecznej komunikacji miejskiej pojawiła się nowa linia autobusowa oznaczona numerem „126”. Łączyła ona Golędzinów z centrum Pragi kursując z zawrotną, jak na tamte, trudne, powojenne czasy, częstotliwością co 30 minut.