Historia Transportu Publicznego to inicjatywa zapoczątkowana przez Aleksandra Kocha – pracownika MZA Warszawa i pasjonata autobusów oraz komunikacji publicznej. Z czasem zapraszał kolejne osoby, które też pasjonują się autobusami, tramwajami, trolejbusami oraz pociągami.
Zaczęło się od przygotowywania artykułów w postaci postów w serwisie Facebook. Spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem wśród odbiorców. Materiały zostały docenione również przez wielu organizatorów komunikacji m.in. ZTM Warszawa czy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz przewoźników takich jak MZA Warszawa, MPK Kraków, MZK Bielsko-Biała, Koleje Mazowieckie czy MPK Poznań, jak również i producentów taboru np. Solaris Bus&Coach.
Flagową serią stały się „Pojazdy zabytkowe i historyczne w Polsce”, która liczy już ponad 100 odcinków i nadal się rozrasta.
Redaktorzy opisują również wyjątkowe pojazdy w danych miastach w serii „Komunikacyjne rodzynki w Polsce”.
Przygotowano również mnóstwo artykułów opisujących historię komunikacji oraz taboru w różnych miastach.
Można również przeczytać relacje z różnych zlotów czy wydarzeń związanych z komunikacją publiczną.
Znajdzie się też coś dla miłośników kolei, gdzie w serii „Historia taboru kolejowego na polskiej sieci kolejowej wg Marcina Czecha” – jak sama nazwa wskazuje – przybliżamy tematykę taboru jaki można spotkać na polskich torach.
Staramy się również wspierać inne inicjatywy związane z kultywowaniem historii transportu publicznego oraz pomagać osobom związanym z komunikacją, które znalazły się trudnej sytuacji życiowej, poprzez organizowanie na Facebooku licytacji specjalnych. Do tej pory (29.11.2023) zorganizowaliśmy 62 licytacje, podczas których zebraliśmy łącznie ponad
7 700 zł!
W sierpniu 2023 przyszedł czas na rozbudowę działalności i przenosiny na stronę internetową. Dzięki temu artykułu zyskały na jakości i przejrzystości.
Poznaj nasz zespół:
Aleksander Koch z Warszawy – redaktor naczelny
Dawid Pszonak z Nowego Sącza – zastępca redaktora naczelnego, administrator strony
Marcin Czech z Koszalina
Tomasz Księżopolski z Katowic
Krzysztof Miksa z Tomaszowa Mazowieckiego
Jakub Lipski z Torunia
Marcin Nowak z Krakowa
Paweł Pieńkowski ze Szczecina
Patryk Szemiot z Łodzi
Bartosz Szewczyk ze Słupska
Piotr Tunicki z Rzeszowa
Wojciech Pękala z Krakowa