KRAKÓW: Linia 208

W dzisiejszym spotkaniu przybliżymy dzieje linii aglomeracyjnej numer „208”, która istniała w latach 1967 – 2022.  Skupimy się głównie na okresie 1975 – 2022, kiedy to 208 kursowała z Lotniska w Balicach do centrum Krakowa.

Głównie kojarzona z rejonem Dworca Głównego, ale miała czteroletni epizod w latach 2004 – 2008, kiedy to docierała do Nowego Kleparza, a chwilę w 2008 do Bronowic Małych, po czym wróciła w rejon Dworca.  

W okresie kursowania na trasie Lotnisko – Kraków Główny przejeżdżała m.in. przez:
– „Aleje”
– Czarnowiejską
– Balicką
– Szczyglice, ul. Długa
– Balice, ul. Kmity

Na przywoływanej linii można było spotkać z wozów m.in.
– Scanie CR111M
– Ikarus 260.04
– Scanie CR112
– Solarisy Urbino 12 II
– Scanie CN113CLL

Warto dodać, że linia była współfinansowana przez Gminę Zabierzów oraz Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Do jej obsługi kierowane były dwie brygady 12 metrowe, ale w przypadku rezerw zdarzały się przegubowe autobusy. Na wspomnianej linii pojawiały się również łączenia m.in. z „902” Obsługa linii należała głównie do Zajezdni Płaszów, ale był okres, kiedy jej obsługa należała do Zajezdni Bieńczyce.

Kres linii nastąpił w listopadzie 2022, kiedy to gruchnęła wiadomość o jej likwidacji.

W tym miejscu tyle z mojej strony na temat kolejnej linii z aglomeracji krakowskiej. Zachęcam do dyskusji. I zapytam was czytelników: jaką kolejną linie z aglomeracji mamy Państwu zaprezentować w kolejnym felietonie?  Na podstawie największej liczby komentarzy zaprezentujemy kolejną linię w przyszłości