TORUŃ: Pętla tramwajowa „Motoarena”

Pętla tramwajowa „Motoarena” wybudowana została w roku 1972. Do końca 2010 roku zwana była „Merinotex” od pobliskich zakładów produkcyjnych o tej nazwie. Nowe „imię” zaczerpnięte od otwartego w 2009 roku imponującego, ogromnego stadionu żużlowego nadano z początkiem 2011 roku.


Bardzo ważnym wydarzeniem w historii pętli był remont końcówki. Zakończył się on pod koniec stycznia 2015 roku, kiedy to do eksploatacji oddano kompleksowo wyremontowaną pętlę. Tramwaje poruszają się tu co ciekawe zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Doświadczymy tutaj dwóch torów przyjazdowych służących do postoju wagonów podczas przerwy między kursami oraz jeden tor odjazdowy. Dodatkowo pętlę wyposażono w monitorowane i ogrodzone dwa tory odstawcze, gdzie stacjonują nowe tramwaje dostarczone przez bydgoską Pesę. Dla motorniczych w samym środku kompleksu dostępny jest parking samochodowy i budynek zaplecza socjalnego, gdzie prowadzący tramwaje mogą odpocząć po kursie, napić się czegoś ciepłego czy załatwić inne ważne ludzkie potrzeby.

Przyjeżdżając na pętlę zobaczymy nie tylko tramwaje Pesy. Stoją tu także wagony typu 805Na na dwóch torach służących teraz do postoju wagonów, jednak docelowo wedle planów te dwa tory zakończone na obecną chwilę kozłem oporowym miały być początkiem nowej trasy do Portu Drzewnego – miejsca pełnego inwestycji znanego w całej Polsce ojca dyrektora. Budowa tejże trasy jednak nie miała większego uzasadnienia i z pewnością tramwaje woziłyby tu jedynie powietrze, dlatego projekt na razie zakopano i nic nie zapowiada się na to, żeby torowisko rzeczywiście tu powstało.


Winny jestem jeszcze informacji o liniach jakie tu docierają. Spotkamy tu zatem trzy stałe dzienne linie:
• 2 z Elany
• 3 z Heweliusza
• 5 z Olimpijskiej P&R.
Dodałem słówko „stałe”, gdyż okazjonalnie uruchamiana jest jeszcze czwarta linia, lecz jedynie chwilowo na okres ważnych wydarzeń sportowych odbywających się na pobliskim stadionie. Ma ona numer '8′ i kursuje ruchem okrężnym do centrum na trasie MOTOARENA – Broniewskiego – Kraszewskiego – AL. SOLIDARNOŚCI – Pl. Rapackiego – Bydgoska – Broniewskiego – MOTOARENA.


To by było na tyle z tej krótkiej opowieści. Zapraszam do galerii zdjęć mojego autorstwa poniżej.