ŁÓDŹ: Linia 64AB

Historia 64 datowana jest na 01.02.1960, kiedy to utworzono nową linię na trasie Niciarniana / Nowogrodzka – Janosika / Wyżynna (Sikawa). Z biegiem lat, m.in. w 1968 r., została wydłużona do Parku Promienistych na łódzkich Bałutach. W listopadzie 1975 roku, w związku z uruchomieniem nowej pętli przy Dworcu PKS Północny, została skierowana właśnie w rejon nowego dworca. Następne wydłużenie nastąpiło już w kwietniu 1977 roku do rejonu dzisiejszej Dąbrowy Przemysłowej.

Dalsze zmiany to kolejne korekty przebiegów oraz ostatecznie, od 2001 roku, linia kursowała pomiędzy Dworcem PKS Północny, a pętlą zlokalizowaną przy ulicy Przybyszewskiego, a mianowicie Czajkowskiego w dzielnicy Widzew.

Aktualnie linia ta podzielona jest na dwa warianty A i B.
„64A” kursuje do krańcówki przy Urzędzie Skarbowym Łódź Widzew przy ul. Papierniczej oraz „64B” do wspomnianej wcześniej krańcówki przy Czajkowskiego, zwanej ‘Widzew Czajkowskiego’.

Z racji na aktualne remonty obydwa warianty linii, z dotychczasowej trasy do krańcówki u zbiegu ulic Zgierskiej i Limanowskiego, zostały skrócone do dawnej pętli przy Parku Promienistych, aktualnie nazwanej Obrońców Westerplatte. W tym kierunku autobusy są oznaczone jako ‘64AB’. Ma to związek z przebudową układu drogowego w ciągu ulic Wojska Polskiego oraz Strykowskiej. Z drugiej strony trasy, z powodu przebudowy południowego wiaduktu na ulicy Przybyszewskiego, linia ‘64A’ zamiast przy Urzędzie Skarbowym, kończy bieg na pętli przy Cmentarzu Zarzew.

Linia obsługiwana jest przez drugą zajezdnię autobusową, czyli EA2 – Nowe Sady, w całości dwunastometrowymi autobusami. Od poniedziałku do piątku kursuje na niej siedem całodziennych brygad oraz jedna posiłkowa /szczytowa/, a rozkład sobotnio-niedzielny to sześć całodziennych brygad.

Długość trasy to, dla wariantu ‘64A’, ok. 14 km oraz ok. 53 minut kursu, a dla wariantu ‘64B’ ok 16km i ok. 50 min przejazdu.

Aktualna trasa (stan na 04.10.2023)
64A – CM. ZARZEW – Papiernicza, [64B – Przybyszewskiego], Lodowa, Widzewska, Wałowa, Rokicińska, Piłsudskiego, Niciarniana, Czechosłowacka, Edwarda, Krokusowa, Pszczyńska, Janosika, Brzezińska, Wojska Polskiego, Strykowska, Inflancka, Zagajnikowa, Sporna, Boya Żeleńskiego, Obrońców Westerplatte – OBROŃCÓW WESTERPLATTE / ORGANIZACJI WIN

OBROŃCÓW WESTERPLATTE / ORGANIZACJI WIN – Obrońców Westerplatte, Boya Żeleńskiego, Sporna, Zagajnikowa, Inflancka, Strykowska, Wojska Polskiego, Brzezińska, Janosika, Edwarda, Czechosłowacka, Niciarniana, Piłsudskiego, Rokicińska, Wałowa, Widzewska, Lodowa, [Przybyszewskiego- CZAJKOWSKIEGO- 64B], Papiernicza – CM. ZARZEW [64A]

O autorze

Łodzianin z krwi i kości. Od najmłodszych lat pasjonat komunikacji miejskiej z Łodzi i nie tylko. Od 2020 kierowca w łódzkim MPK. W czasie wolnym kolekcjoner różnego rodzaju gadżetów komunikacjnych, modeli. W swoich wpisach będę przybliżał funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Aglomeracji Łódzkiej.