ŁÓDŹ: Linia 73

Styczeń prawie za nami, a My ruszamy w trasę linią 73. Początki siedemdziesiątki trójki sięgają połowy grudnia 1966 roku. Została uruchomiona na trasie łączącej Plac Barlickiego na łódzkim Polesiu z pętlą przy ulicy Kalinowej na Julianowie. Po dwóch latach kursowania 73 zostało skierowane w rejon ulicy Kniaziewicza pod Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Władysława Biegańskiego.

Lata 70 to przedłużenie linii w rejon ulicy Liściastej, był to kolejny kroki do skierowania linii do powstającego osiedla Radogoszcz. I tak właśnie stało się na początku lat 80 XX wieku.

To właśnie w 1979 roku linia 73 zaczęła dojeżdżać na osiedla Radogoszcz Zachód do pętli zlokalizowanej przy 11 Listopada. Od tego czasu trasa 73 zyskała swój stały przebieg na trasie: Pl. Barlickiego – Żeromskiego, Więckowskiego (z powrotem: 1 Maja), Zielona, Kasprzaka, Klonowa, Hipoteczna, Kalinowa, Kniaziewicza, Zgierska, Liściasta, Włókniarzy, 11 Listopada – 11 Listopada / Os. Radogoszcz Zachód

Kolejne lata tak jak w przypadku innych linii dla 73 są niezmienne. Większe zmiany nastąpiła w 2017, kiedy to linia została skierowana z Radogoszcza do Placu Wolności. W związku z zamknięciem torowisk w ulicach Legionów, Cmentarnej i Srebrzyńskiej, a tym samym odcięciu krańcówki Koziny od sieci tramwajowej, linię nr 7 skierowano do pętli Północna, a w miejsce tramwaju skierowano linię autobusową 73. Na trasie

RADOGOSZCZ ZACHÓD – 11 Listopada, Włókniarzy, Pojezierska, Zgierska, Zachodnia, Legionów, Włókniarzy, Srebrzyńska – KOZINY
KOZINY – Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, Zachodnia, Zgierska, Pojezierska, Włókniarzy, 11 Listopada – RADOGOSZCZ ZACHÓD

Aktualnie z powodu prowadzonych prac na całej długości ulicy Legionów od Placu Wolności do Cmentarnej linia w dalszym ciągu pełni funkcję zastępczą za komunikację tramwajową.

W najbliższym czasie planowane jest otwarcie ruchu kołowego jak i komunikacji miejskiej na Placu Wolności, jednakże z powodu całkowitej zmiany organizacji ruchu nie planowane jest przywrócenie pętli na Placu Wolności, aczkolwiek linia 73 może wróci w ten rejon w formie kryterium ulicznego.

A na koniec jak zawsze garść informacji technicznych. Długość trasy to niespełna 10 kilometrów, czas przejazdu to 34 minuty. W dni robocze linię obsługuje 7 brygad, soboty to 5 brygad, natomiast w niedzielę na trasę wyjeżdżają 4 brygady całodzienne i jedna posiłkowa z wyjazdem po godzinie 10 i zjazdem po 19. Obsługiwana jest taborem 12-metrowym z zajezdni Nowe Sady.

O autorze

Łodzianin z krwi i kości. Od najmłodszych lat pasjonat komunikacji miejskiej z Łodzi i nie tylko. Od 2020 kierowca w łódzkim MPK. W czasie wolnym kolekcjoner różnego rodzaju gadżetów komunikacjnych, modeli. W swoich wpisach będę przybliżał funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Aglomeracji Łódzkiej.