MAN EL293 LE Ü z MZK Jelenia Góra

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić jeszcze jednego „rodzynka” wśród „miejskich lwów”. To dość nietypowy jak na miejskie warunki MAN EL293 LE Ü.

            Podobnie jak opisany jakiś czas temu przeze mnie wóz tego samego przewoźnika, od frontu niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jednak z boku już nie jest tak normalnie, a to za sprawą układu drzwi. Autobusy miejskie tej długości bardzo rzadko (jeśli w ogóle) mają układ drzwi 1-2-0. Mało? Zapraszamy do środka i spójrzmy na siedziska. Absolutnie nie są z miejskiego autobusu. Są dostosowane do podróży na dłuższym dystansie (co zresztą sugeruje litera „Ü” w oznaczeniu, wskazująca, że to autobus do ruchu podmiejskiego). Miejsce dla wózka inwalidzkiego – jak zwykle w autobusach do ruchu lokalnego z niskim wejściem – jest po prawej stronie, a nie naprzeciwko wejścia. Brak tylnych drzwi zwiększył ilość miejsc siedzących.

            Pojazd ten w fabryce MAN został zbudowany w 2011 roku. Pięć lat spędził w niemieckiej Kilonii (u przewoźnika Vineta Kiel), po czym trafił do Jeleniej Góry (2016). W Kotlinie Jeleniogórskiej obsługuje wszystkie linie.

            W związku z zakupem elektryków do Jeleniej Góry nie wiadomo, jak długo jeszcze ten wyjątkowy autobus spotkamy na ulicach tego bardzo rozciągniętego południkowo miasta. Więc jeśli ktoś ma ochotę przejechać się tą konstrukcją – radzę się pośpieszyć.

            Na koniec nieco danych technicznych tego wozu:
Producent: MAN AG
Model: Lion’s City EL293 LE Ü
Silnik: MAN D0836LOH60
Moc: 290 KM
Skrzynia biegów: ZF Ecomat 6HP-550
Długość: 12 m
Szerokość: 2,5 m
Wysokość: 2,8 m
Liczba miejsc siedzących: 41
Liczba miejsc ogółem: 73

O autorze

Urodzony w Jeleniej Górze, obecnie mieszkający na Pomorzu. Komunikacją miejską interesuję się od wczesnego dzieciństwa, ale moim "konikiem" są pociągi i mojego autorstwa najczęściej będą artykuły związane z żelaznymi drogami i taborem tam kursującym.