RZESZÓW: Komunikacyjne podsumowanie 2024 roku

Kończy sie 2024 rok więc czas na komunikacyjne podsumowanie tego co wydarzyło się w Rzeszowie. Działo się dość sporo. 

W marcu po dwóch latach budowy oddano do użytku plac dworcowy wchodzący w skład Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Dzięki zakończeniu remontu na plac przy Grottgera powróciła linia 0A i 0B stanowiąca trzon siatki połączeń.

W czerwcu w Zarządzie Transportu Miejskiego stanowisko dyrektora objął pasjonat komunikacji i zarazem pierwszy dyrektor-twórca ZTM-u w Rzeszowie – Pan Łukasz Dziągwa. 

Również w czerwcu dzięki porozumieniu władz gminy Krasne i ZTM-u autobusy linii 46, które dotychczas tylko przejeżdżały przez Malawę zaczęły zatrzymywać się na przystankach w tej miejscowości.

W lipcu odbył się drugi dzień otwarty zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dzięki otwarciu zajezdni można było nie tylko zobaczyć każdy z autobusów MPK jakie na co dzień jeżdżą po ulicach Rzeszowa, ale także zobaczyć halę napraw oraz przejechać się zabytkowym Jelczem PR 110 U oraz Jelczami M125M Dana i Vecto. Wystartował także projekt „Jelcz Tour”, czyli inicjatywa zorganizowana przez ZTM i Estradę Rzeszowską przy użyciu zabytkowego Jelcza PR110U #442 z MPK Rzeszów. Linia kursowała od 1 lipca do 1 września w każdą sobotę i niedzielę, wykonując po trzy kursy na dzień. Po stałej trasie wraz z pasażerami kursował przewodnik opowiadając historię miasta. 

We wrześniu w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności Zarząd Transportu Miejskiego zorganizował na terenie zajezdni MPK piknik rodzinny na który można było dojechać uruchomioną specjalnie na tą okazję bezpłatną okrężną linią ETM. 

W październiku w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym po wielu latach urzędowania zmienił się prezes, ustępującego Pana Marka Filipa zastąpił pasjonat Pan Maksym Bratko. Po kilku latach przerwy do Malawy w gminie Krasne wróciły kursy linii 6. 

Dzięki podpisaniu 18 października w obecności minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski przez prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i prezes NFOŚiGW Dorotę Zawadzka-Stępniak umowy potwierdzającej dofinansowanie Rzeszów zainwestuje w autobusy przyjazne dla mieszkańców i środowiska z pomocą Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za prawie 98 mln zł wymieni 20 wyeksploatowanych autobusów na nowoczesne autobusy wodorowe. 

W listopadzie zaprezentowano odświeżone autobusy Jelcz M121M oraz Solaris Urbino 12 III CNG, które otrzymały barwy zgodne z wzorem RTM, jak zapowiedział nowy prezes wkrótce wszystkie żółto-czerwone autobusy otrzymają nowe srebrno-pomarańczowe barwy. 

Rozpoczęły się pierwsze od dwóch lat testy autobusów.

W grudniu na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego odbyła się konferencja z udziałem władz MPK, prezydenta Rzeszowa, przedstawicieli firm Wanicki (dystrybutor Irizara) oraz EV Motors (dystrybutor King Long) oraz mediów na której przedstawiono jednocześnie trzy testowane różne elektryczne autobusy, oprócz tego zaprezentowano dwa stare jelcze przed i po oklejeniu. Jest to pierwszy raz w historii przewoźnika, kiedy jednocześnie testuje trzy autobusy. 16 grudnia na ulice miasta pierwszy raz w jego historii wyjechał świąteczny autobus. Na potrzeby testów King Longa uruchomiono pilotażową linię 50 łączącą dworzec główny PKP z dworcem lokalnym, kursującą w trakcie co 30 minut. Wykonującą 76 kursów dziennie. 

O autorze

kierowca MPK Rzeszów -Pasjonat komunikacji i motoryzacji, prowadzący konta na IG, FB, YT oraz TT pod nazwą "okiem miłośnika" administrator grup na fb autosan, pasjonaci komunikacji miejskiej, historia rzeszowskiej komunikacji miejskiej oraz okiem miłosnika komunikacji i motoryzacji. Kiedy mam tylko wolne wsiadam w samochód lub pociąg jadę w Polskę i nagrywam to co kocham czyli autobusy.