Nowe autobusy dla rybnickiej komunikacji miejskiej w obiektywie Tomasza Księżopolskiego

Artykuł opublikowany w serwisie Facebook w dniu 10 sierpnia 2023
Autor Tomasz Księżopolski

W lipcu ubiegłego roku w Rybniku wprowadzono do eksploatacji nowoczesne autobusy hybrydowe. Co to za autobusy i jak wygląda ich eksploatacja? Zapraszamy do lektury artykułu.

06.07.2023; Rybnik – Rybnicka Kuźnia, ul. Podmiejska; Autor: Tomasz Księżopolski

Dane techniczne

Nowoczesne hybrydy to autobusy spod znaku jamnika, czyli Solarisy Urbino 12 IV generacji. 11 sztuk takich pojazdów dostarczono w lipcu do Rybnika. Autobusy wyposażone są w silnik Cummins ISB4.5E6 o mocy 213KM. Kierowca ma do dyspozycji pulpit VDV oraz kabinę w niepełnej zabudowie. Autobusy zabierają na pokład 91 podróżnych – 30 na miejscach siedzących (14 miejsc jest dostępnych z tak zwanej „niskiej podłogi”) oraz 61 na miejscach stojących. Autobus wyposażono w szereg nowoczesnych rozwiązań dla pasażerów: klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, ładowarki USB, składane siedzenia w „rzeźni”, kasowniki wyposażone w możliwość płatności kartą płatniczą za bilety czy drzwi odskokowe. Warto też dodać, że podłoga w przestrzeni pasażerskiej została oklejona w okleinę imitującą drewniane panele podłogowe, co jest rzadko spotykaną praktyką w tym regionie Polski.

06.07.2023; Rybnik – Boguszowice, ul. Patriotów; Autor: Tomasz Księżopolski

Numery taborowe i eksploatacja liniowa

Autobusy otrzymały numery taborowe w zakresie #010-#020. W ramach ciekawostki warto dodać, że numery rejestracyjne pojazdów pokrywają się z numerami taborowymi – na przykład numery rejestracyjne wozu o numerze taborowym #013 to SR 0013S. Nowoczesne Solarisy zadebiutowały liniowo na początku lipca 2023 roku. Podczas mojego pobytu w Rybniku autobusy wyjechały na linie: „5”, „13”, „14”, „48” oraz „51”.

Na koniec tradycyjnie zapraszam na skromną fotogalerię poświęconą tym pojazdom.

Pasjonat fotografii, lotnictwa i transportu publicznego, który wszystkie te hobby łączy w jedno. Zawodowo pracuję w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach jako kierowca autobusu. Moją główną dziedziną jest historia i teraźniejszość transportu publicznego w Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.