„Banką w podróż po Katowicach”, czyli słów parę o tramwajowej linii turystycznej w Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii.

W większości większych polskich miast spotkać możemy wszelkiej maści linie turystyczne lub zabytkowe, takie jak na przykład Krakowska Linia Muzealna. W Katowicach rolę tę pełni linia 23, a w przeszłości również linia 0.

W 2007 roku podjęto decyzję o uruchomieniu turystycznej linii, łączącej Park Śląski i centrum Katowic. Linii nadano numer 0, a do jej obsługi wyznaczono skład wagonów Konstal N+4ND.

Nowoutworzona linia kursowała na trasie Chorzów Stadion Śląski – Katowice Plac Wolności, a na swojej trasie mijała m.in. katowickie osiedle Tysiąclecia, centrum handlowe Silesia City Center czy też katowicki rynek.

Z biegiem czasu funkcję linii o charakterze zabytkowym przejęła linia 23, która kursuje z zajezdni tramwajowej w Katowicach – Zawodziu do Parku Śląskiego, obsługując po drodze centrum Katowic, centrum handlowe Silesia City Center, czy różne atrakcje w sąsiedztwie Parku Śląskiego (ZOO, stację kolejki liniowej oraz park rozrywki Legendia). Obecnie linia 23 kursuje w soboty, niedziele i święta szczególne przez cały rok, a do jej obsługi wysyłane są dwa zabytkowe wagony – Konstal 13N o numerze bocznym 308 oraz Konstal 105N o numerze 338. W razie awarii któregoś z tych wagonów w ramach zastępstwa wyjeżdża klasyczna „Stopiątka”.

Zabytkowy skład „eNek” obsługuje linię w okresie wakacyjnym i we wrześniu.

Linia 0 została utrzymana i obecnie ma status zwykłej linii tramwajowej. Jest ona bardzo przydatna podczas różnorakich wydarzeń organizowanych na Stadionie Śląskim – koncertów, meczów czy innych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

„Zerówkę” obsługują obecnie nowoczesne wagony Pesa 2012N i 2012N-10, które są o wiele młodsze od zabytkowych wagonów spółki Tramwaje Śląskie.  W czasie trwania wydarzeń na tej linii spotkać też można składy 2x105N w wielu wersjach.

Pasjonat fotografii, lotnictwa i transportu publicznego, który wszystkie te hobby łączy w jedno. Zawodowo pracuję w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach jako kierowca autobusu. Moją główną dziedziną jest historia i teraźniejszość transportu publicznego w Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.