RZESZÓW: 32 lata temu sprowadzono autobusy Volvo B58-55A / Wiima N100

Witajcie w czwartkowe popołudnie, czas na kolejny odcinek historii Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie. Dokładnie dzisiaj mija 32 lata od zakupu używanych Volvo. Po upadku „muru berlińskiego” nastąpiły zmiany ustrojowe co pozwoliło na zakupy używanego taboru z Europy zachodniej.

Autobusy, pomimo że używane często przewyższały nasze Jelcze czy Autosany komfortem jazdy i technologią. Pamiętam pierwszą dostawę dwunastu przegubowych Volvo WIIMA B-58 które zakupiono od pośrednika „TRIAB Ltd. Sweden”, które po 12 latach wycofano z eksploatacji w mieście Göteborg.

Po „nowe ” przegubowce 30.11.1991 udała się specjalna delegacja z MPK Rzeszów. Autobusy otrzymały numery taborowe 700-711, były powiewem świeżości jak na tamte czasy. Mój wujek pracujący w tamtym okresie jako kierowca dostał #703, pamiętam ten zachwyt, kiedy pierwszy raz wsiadłem za kierownicę. kosmiczny kokpit, wszystko takie inne w porównaniu do naszych „peerek”. Półautomatyczna skrzynia biegów sterowana ręcznie małym wybierakiem po prawej stronie kierownicy. W porównaniu z długim lewarkiem z Jelcza robiła wrażenie. Podwójne szyby i kaloryfery sprawiały, że w autobusach było dużo cieplej niż w Jelczu, o ile w zimie było super, bo były cieplejsze o tyle w lecie było gorąco, ale i z tym poradzili sobie mechanicy na warsztacie wstawiając otwierane okna. Fotele jak na tamte czasy były bardzo komfortowe. Autobusy wyremontowano na dopiero co powstałej wtedy zajezdni nr 2 przy Lubelskiej 54. Po jakimś czasie barwy z biało-czerwonych zmieniono na żółto-czerwone. Kolejnym plusem nowych przegubów był fakt, że mogły zabierać więcej pasażerów. Koszt zakupu jednego egzemplarza (według książki ewidencji środków trwałych którą udało mi się pozyskać) wyniósł 28 000 USD w przeliczeniu na złotówki było to 353 200 000 zł. Obie kwoty widnieją we wspomnianej księdze.

Pierwszy autobus wycofano 30.11.1995 i był to #706. Kolejne wycofywano w latach 1997-98. ostatni wycofany to #708 23.10.1998. Co ciekawe razem z przegubami zakupiono srebrne Volvo 740 (które otrzymało nr #029) dla działu administracji.

O autorze

kierowca MPK Rzeszów -Pasjonat komunikacji i motoryzacji, prowadzący konta na IG, FB, YT oraz TT pod nazwą "okiem miłośnika" administrator grup na fb autosan, pasjonaci komunikacji miejskiej, historia rzeszowskiej komunikacji miejskiej oraz okiem miłosnika komunikacji i motoryzacji. Kiedy mam tylko wolne wsiadam w samochód lub pociąg jadę w Polskę i nagrywam to co kocham czyli autobusy.