KRAKÓW: Linia 202

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi czytelnikami. Nazywam się Wojciech Pękala i tym tekstem rozpoczynam swoją aktywność na stronach Historii Transportu Publicznego. Jako pasjonat i fotograf komunikacji z 25 letnim stażem oraz motorniczy i kierowca komunikacji miejskiej w Krakowie postaram się zainteresować państwa tematem stolicy Małopolski.

            Wraz z redaktorem Marcinem Nowakiem przybliżymy Wam obecne i historyczne już linie podmiejskie funkcjonujące w naszej krakowskiej, monocentrycznej aglomeracji.

            W pierwszej części cyklu Marcin przedstawił nam nieistniejącą już linię 201 kursującą między Krakowem, a Skawiną. Tym razem przeniesiemy się w zupełnie przeciwnym kierunku, do położonej na północny-wschód, od Krakowa gminy Kocmyrzów-Luborzyca i zajmiemy się linią 202.

            Linia 202 jeździ nieprzerwanie od 1983 roku. Na przestrzeni lat zmieniała się jednak jej trasa. Zasięg linii był powiększany o kolejne miejscowości.

            Początkowo linia połączyła pętlę przy alei Przyjaźni z Kocmyrzowem. Od pętli zlokalizowanej w rejonie nowohuckiego Placu Centralnego, u zbiegu dzisiejszych alei Przyjaźni i alei Gen. Andersa, autobusy linii 202 udawały się w kierunku ulicy Kocmyrzowskiej by nią za Wzgórzami Krzesławickimi opuścić Kraków. Dalej, jadąc wzdłuż zamkniętej w 1970 dla ruchu pasażerskiego linii kolejowej 111 zwanej „Kocmyrzówką”, autobus przejeżdżał przez miejscowości Prusy, Sulechów i Dojazdów. Pętla w Kocmyrzowie była zlokalizowana w pobliżu Dworca PKP. Stan ten trwał przez 10 lat, aż do 1993 roku.

            W 1993 202 zostało wydłużone do pętli przygotowanej w rejonie XV wiecznego gotyckiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy. Trasa przejazdu wydłużyła się o dwa przystanki.

            Kolejne zmiany przyniósł rok 2003. Po 10 latach ponownie wydłużono trasę tym razem aż do Łososkowic. Pętla w Luborzycy stała się przystankiem przelotowym. W zasięgu linii znalazły się także Wola Luborzycka, Goszyce i Skrzeszowice. Pętle zlokalizowano przy Remizie OSP, gdzie znajduję się aż do dziś. Były to ostatnie zmiany trasy na odcinku poza krakowskim, ale nie ostatnie w ogóle.

            Rok 2012 to zmiana końcówki po stronie Krakowa. Wszystkie linie aglomeracyjne zostały przeniesione z Alei Przyjaźni na wybudowany przez Carrefour Dworzec Czyżyny przy ulicy Medweckiego.

            Obecne 202 od 2012 roku jeździ na trasie Czyżyny Dworzec – Łososkowice Remiza. Licząca 19,8 km i po 27 przystanków w każdą stronę trasa przebiega przez rondo Czyżyńskie, ulice Bieńczycką i Kocmyrzowską, dalej dwupasmową drogą wojewódzką 776 (Kraków – Busko Zdrój) przez miejscowości Prusy, Sulechów, Dojazdów, by w Kocmyrzowie odbić na północ w drogę powiatową w kierunku Luborzycy i dalej przez Wolę Luborzycką, Goszyce, Skrzeszowice do Łososkowic. Centrum wsi znajduje się na południe od głównej drogi. Sama końcówka nieznacznie zmieniła się przez lata. Na dość ciasnej pętli w ostatnim czasie położono nową nawierzchnię asfaltową, wykonano peron z kostki (pod który ciężko podjechać). Do wyposażenia pętli należy słupek przystankowy, wiata i tablica informacyjna.

            Poza ostatnim, jedno przystankowym odcinkiem, droga przebiega dość szerokimi jezdniami, nie ma tam problemu z przejazdem autobusu.

            Linia 202 obsługiwana jest w całości przez zajezdnię Bieńczyce, która kieruje do jej obsługi tabor 12 i 13 metrowy. Możemy tam spotkać obecnie Solarisy III i IV generacji w tym hybrydowe Solarisy Urbino 12,9, Mercedesy Citaro C2, Volvo 7900 Hybrid, a od niespełna roku także MAN-y Lion’s Intercity LE 13.

   Autobusy na linii 202 aktualnie w dni powszednie wykonują 11 kursów w kierunku Łososkowic i 13 kursów w kierunku Krakowa (na dwa pierwsze kursy z Łososkowic autobusy dojeżdżają bezpośrednio z zajezdni). Dodatkowo dwa kursy tj. pierwszy poranny z Łososkowic do Krakowa i ostatni wieczorny z Krakowa do Łososkowic wykonywane są wariantowo przez Goszczę (gdzie normalnie dociera linia 232). Na tych kursach trasa ulega znacznemu wydłużeniu aż do prawie 34 km i 36 przystanków. W weekendy wykonywane są zaledwie 4 pary kursów. Do realizacji rozkładu kierowane są w dni powszednie dwie brygady, 202-01 i 202-02. Brygady te wykonują także kursy na linii 212 do Czulic. Niektóre kursy wykonywane są także przez autobusy innych linii, np. pierwszy poranny z Łosokowic przez Goszczę obsługuje autobus linii 217/247. Oczywiście, w zależności od zmian w rozkładach, łączenia różnych linii w ramach jednego rozkładu ulegają zmianom.            

Gmina Kocmyrzów-Luborzyca od lat stale rozwija siatkę swoich połączeń autobusowych. Oprócz 202 na terenie gminy kursują jeszcze linie 212, 222, 232, 242, 262 i 272, ale to już temat na kolejne spotkania z naszym cyklem „Historia linii aglomeracyjnych na terenie Krakowa i gmin ościennych”.

O autorze

Pasjonat i fotograf komunikacji od ponad 25 lat. Motorniczy i kierowca w krakowskiej komunikacji miejskiej.