„Przejazd Jelczem M101/3 Salus śladami historycznych i ówczesnych tras oraz pętli autobusowych w Ciechanowie i okolicach” – czyli 5-lecie strony Historia Transportu Publicznego

               Dzisiejszy artykuł będzie zupełnie inny niż te do których w ostatnich czasach Was przyzwyczaiłem. Mianowicie w tym artykule zajmiemy się wydarzeniami z minionej niedzieli, czyli 8 października 2023. Tego dnia na piątą rocznice naszej strony została zorganizowana zamknięta impreza komunikacyjna pod tytułem „Przejazd Jelczem M101/3 Salus śladami historycznych i ówczesnych tras oraz pętli autobusowych w Ciechanowie i okolicach”. Cała impreza trwała siedem godzin w, a dokładnie w ramowych godzinach 09:30 – 16:30.

Do naszej dyspozycji mieliśmy wcześniej przygotowany autobus o numerze taborowym #220 WCI Y209 oraz autobus rezerwowy #222 WCI Y585.
Na trasę wyjechaliśmy spod zajezdni ZKM Ciechanów zajeżdżając na dworzec PKP po zorganizowaną grupę uczestników. O godzinie 10:00 wyruszyliśmy spod dworca śladem linii 1 i 11 przez pętle Chruszczewo Osiedle, Pawłowo oraz Regimin, a następnie robiąc kilka fotostopów dojechaliśmy do pętli obecnej linii 2, a historycznej 13 i tam nastąpił koniec instalacji elektrycznej w naszym Salusie 220, którym zjechaliśmy na zajezdnie po rezerwę.
Po raz kolejny z zajezdni udaliśmy się na wcześniej zaplanowana trasę, czyli przez Przążewo, Niestum i do miejscowości Przedwojewo, gdzie od ponad 30 lat nie zajeżdża żadna linia ZKM, a kiedyś kończyła tam trasę linia 114. W następnych krokach pojechaliśmy na pętle Leśna i dalej śladem linii 6 do miejscowości Rutki Borki. W planach było też zajechanie do starej pętli Sulerzyż i Rydzewo, ale powoli kurczył się czas wiec trzeba było zacząć improwizować plan dalszej wycieczki. Tym samym skrótem udaliśmy się do Ościsłowa, gdzie kończyła niegdyś linia 116, a następnie 3 i dalej przez las dojechaliśmy do Kownat Borowych, Wojnowych i Żędowych.
Następne kilometry po sieci ZKM Ciechanów zaprowadziły nas przez Niechodzin do krańca, gdzie w dawnych czasach kończyła linia 12, a obecnie zajeżdżają linie 9 i 10, czyli Ciepłownia PEC. Dalsze kroki czyniliśmy już coraz bliżej finału przez pętle w Sokołówku, Mieszkach, Grędzicach, Rzeczkach i Nasierowie.
Kulminacja i tzw. wisienka na torcie nastąpiła w Opinogórze przy muzeum romantyzmu, gdzie było zaplanowane spotkanie z drugim autobusem kursującym na linii M. Dla ciekawości dodam, że linia M uruchamiana jest wyłącznie w drugą niedziele każdego miesiąca, czyli autobus wykonuje jeden kurs raz w miesiącu. Po tym wydarzeniu przejazd odbył się poprzez okoliczne miejscowości i miasto Ciechanów na dworzec PKP, gdzie o godzinie 16:30 zakończyliśmy całą imprezę.


Nadmienię ze do naszej dyspozycji był bardzo sympatyczny kierowca, wieloletni pracownik tutejszej komunikacji miejskiej., który rewelacyjnie opowiadał historie firmy i całej sieci komunikacyjnej. W galerii znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia, które zostały udostępnione przez kilku uczestników niniejszego zgromadzenia.